Späť

Dôležitosť črevného mikrobiómu u malých detí

ČREVNÝ MIKROBIÓM V TEHOTENSTVE

Deti v brušku tehotnej ženy zatiaľ žiadny svoj vlastný mikróbiom nemajú. Pre nich je dôležité bakteriálne osídlenie čriev mamičky.

V tehotenstve sa zloženie mikrobiómu môže zásadne zmeniť z dôvodu odlišného hormonálneho pôsobenia. Vplyvom toho niekedy dochádza k brušnému diskomfortu, preto je nutné sa o črevné baktérie v tomto období obzvlášť starať.

HORMONÁLNE ZMENY V TEHOTENSTVE SÚ ČASTO PRÍČINOU ZVLÁŠTNYCH CHUTÍ

Zmena črevnej mikroflóry môže stáť v tehotenstve aj za tým, prečo mnohé nastávajúce mamičky trápia rôzne zvláštne chute – o tom, na čo máme chuť, totiž nerozhodujeme my sami, ale práve náš mikrbióm. A často je to začarovaný kruh. Nezdravé jedlo podporí nezdravé črevné prostredie a tým nezdravé bakteriálne osídlenie.

Preto treba jesť zdravo, ale zároveň uspokojiť všetky chute, aby mamička nemala tendenciu siahať po niečom nezdravom. Na to sa perfektne hodia naše funkčné kokosové potraviny. Sú fermentované, teda dobre stráviteľné, obsahujú veľké množstvo priateľských baktérií a tiež jedinečnú vlákninu galaktomanan, na ktorej si náš mikrobióm obzvlášť pochutí. Naše kokosové dobroty sú navyše lahodné, takže si pochutí aj nastávajúca mamička. Pomôžu uspokojiť chuť na kyslé aj sladké (napríklad náš Cocofir a jeho mangový alebo višňový variant), alebo môžete naopak siahnuť po výrobkoch chuťovo jemnejších, ako je napríklad Natural Primebiotic Cocoguard.

Mať v brušku ako v izbičke je dôležité aj pre dobrú náladu. Psychická pohoda mamičky priamo ovplyvňuje aj psychickú pohodu bábätka a tým jeho zdravý vývoj.

NIE SME TÝM, ČO JEME, ALE TÝM, ČO VSTREBÁME

Priateľský črevný mikrobióm pomáha tiež udržiavať zdravú črevnú sliznicu. Tým je docielené to, že črevo je priepustné iba pre správne zložky potravy. Vďaka tomu sa všetky živiny zo stravy vstrebávajú do krvi v optimálnej podobe aj množstve, čo vedie k ideálnemu vyživeniu ženy aj jej dieťaťa.

ČREVNÉ OSÍDLENIE BÁBÄTKA PO NARODENÍ

Pri narodení bábätka dochádza k prvému bakteriálnemu osídleniu jeho slizníc. A „kto skôr príde, ten skôr melie“. Inak povedané, s akým bakteriálnym spektrom sa dieťa stretne najskôr, to sa usídli aj v jeho tele.

Toto je jedným zo základných benefitov vaginálnych pôrodov. Pri narodení sa tak telíčko novorodenca stretne ako prvé s mikrobiómom ženy.

Ale ani pri pôrode cisárskym rezom nie je všetko stratené. V súčasnosti sa v niektorých pôrodniciach pristupuje k tomu, že je novorodenec čo najskôr po vybratí z maternice potretý vaginálnym sekrétom rodičky. Tento jednoduchý krok je efektívnym riešením toho, aby došlo ku kontaktu neosídlených slizníc dieťaťa mikrobiómom matky.

SÚVISLOSŤ MEDZI MATERSKÝM MLIEKOM A MIKROBIÓMOM

Mikrobióm bábätka je ďalej ovplyvňovaný pri dojčení. Materské mlieko je totiž nielen najlepším zdrojom výživy, ale je aj bohaté na množstvo bakteriálnych kmeňov, ktoré osídľujú črevnú sliznicu dieťaťa. 

Rast priateľských baktérií v črevách dieťaťa je navyše podporovaný ďalšími zložkami obsiahnutými v mlieku (tzv. prebiotickými oligosacharidmi). Preto je materské mlieko takou komplexnou živinou.

 

AKO SI BAKTÉRIE NÁJDU CESTU DO MATERSKÉHO MLIEKA?

Mechanizmus, ako sa baktérie dostávajú do materského mlieka, je vysvetľovaný tzv. „enteromamárnou cestou“, čo znamená, že baktérie prítomné v čreve matky prechádzajú cez črevnú sliznicu a sú transportované do mliečnej žľazy1.

Je dobré preto zaradiť do stravy fermentované výrobky a dopĺňať vďaka nim črevné baktérie rôznych kmeňov. Skvele sa hodia aj naše produkty rady Symbiotic, pretože obsahujú širokú rozmanitosť bakteriálnych kmeňov, a to v dostatočnom množstve.

Naozaj teda platí, že najdôležitejšia pre správny vývoj dieťaťa je spokojná mamička. Preto, ak práve vás sa toto spomínané obdobie týka, nezabúdajte na seba a starostlivo rozmaznávajte seba i svojich črevných parťákov. Pre svoje bábätko tak robíte to najlepšie.

MIKROBIÓM RASTIE S DEŤMI

Starostlivosť o zdravú črevnú flóru nikdy nekončí. V detstve ale môžeme získať skvelý základ a aj dobré návyky. Naše fermentované kokosové produkty sú ideálnou možnosťou, ako prirodzene tieto funkčné potraviny zaviesť do nášho každodenného života.

1. Martín R, Langa S, Reviriego C, et al. Human milk is a source of lactic acid bacteria for the infant gut. J Pediatr 2003; 143(6): 754–758)