Späť

Rituály našej doby: Noc ohňov

Posedieť si pri ohni, popíjať, opekať špekačky, upáliť čarodejnicu. A o rok znova. O tom je 30. apríl v mnohých dedinách aj mestách. Deň upaľovania čarodejníc je takou prvou lastovičkou letných podujatí a festivalov. Čoho sa týkali pôvodné oslavy tohto dňa a ako sa vy sami môžete vrátiť k ich hlbšiemu významu?

Stačí sa inšpirovať pôvodnými tradíciami. Sviatok Beltain alebo Noc ohňov bola v pohanskej kultúre oslavou sily prírody a s ňou aj lásky, partnerstva, sexuality a plodnosti. Omamná vôňa jari prebúdza s príchodom mája divokosť a radosť zo života. Príchod kresťanstva však túto myšlienku narušil a podnietil vznik "sviatku", ktorý mal pripomínať silu kresťanskej viery. Etapa, počas ktorej na hranici skončili múdre starenky a silné ženy len pre svoje schopnosti a znalosti bylín, ktorými  liečili celé okolie. 

Čas na lásku

Oslavy lásky sa spájali už s posledným aprílovým večerom. Milenci sa schádzali medzi kvitnúcimi stromami ďaleko od svetla ohňov a často sa tak rodil nový život. Na Prvý máj sa trochu omámene prebúdzali na lúkach a kráčali cez rozkvitnuté sady späť do dediny. Túto zmyselnú a tvorivú energiu noci môžete využiť na "počatie" nového projektu! Spáľte v ohni všetko, čo vám bráni v jeho uskutočnení, a potom s láskou na prvý máj oceňte to, už vo svojom živote máte. 

Symboly noci ohňov

Máj

Na dedinách sa dodnes zachováva tradícia, kedy muži zotnú mladú brezu a ženy ju zdobia stužkami. Symbolika je krásne čitateľná - prepojenie mužského a ženského princípu a oslava jarnej plodnosti. Dnes môžeme tento zvyk vnímať aj ako priestor na harmonizáciu oboch princípov v nás samých.

Oheň

Nielen na opekanie a pálenie konárov - oheň je symbolom očisty, vyživovania tvorivej energie a jasnosti. Pozorovanie plameňov v nás prebúdza hlboký pokoj a posilňuje pocit bezpečia. V prítomnosti ohňa dovoľte telu uvoľniť nahromadené napätie a nechať ho odísť spolu s dymom.

Čarodejnica

Múdre ženy s liečivými schopnosťami si kedysi vyslúžili túto prezývku. Dnes sa prirodzene vraciame k liečivým zdrojom prírody a dramatické pálenie čarodejníc má už len symbolický zmysel. Tak prečo sa nespojiť s "čarodejnicou" ako temnou stránkou nás samých? Temná stránka je súčasťou našej histórie aj našej osobnosti. Nemôžeme ju spáliť na ohni, ale môžeme si ju uvedomiť, vyniesť na svetlo a prijať.

Ako oslavovať?

Sám so sebou

Ak nemáte krb alebo ohnisko, zapáľte sviečku a zamyslite sa nad tým, čo sa stalo za posledné 4 mesiace. Čo chcete pestovať a čoho sa chcete vzdať? To druhé napíšte na papier a spáľte ho. Vytvoriť si v mysli priestor pre "nové" vám pomôže napríklad táto relaxačná meditácia a rituálne kakao Elimba krásne poslúži na oslavu príchodu nových projektov a energie.

S rodinou

Počas prechádzky v prírode, doma alebo pri večernom ohni vyzvite deti, aby nakreslili 2 obrázky. Jeden bude zobrazovať, čo sa im tento rok podarilo, a druhý to, čo už nechcú zažiť alebo opakovať. Podeľte sa aj o tie vaše skúsenosti a spoločne si vyrozprávajte svoje trápenia a radosti, ospravedlňte sa za situácie, v ktorých ste to "prepálili", a vysvetlite, prečo sa to stalo. Večer spoločne spáľte v ohni obrázky alebo odkazy, ktoré zobrazujú, čo vám už neslúži.

Rituál slávnostne zapite vodou z kokosového orecha a namiesto opekania špekačiek si upečte napríklad chutné hráškové medailóniky, zeleninové burgery alebo kôprové nugetky.

S priateľmi

Inšpirujte sa aktivitami z predchádzajúcich riadkov a zorganizujte Noc pri ohni pre priateľov a blízkych! Prechádzku, zapálenie ohňa a spoločné posedenie môžete doplniť slávnostným kakaom, spevom, tancom alebo skákaním cez plamene. Naozaj netreba upaľovať žiadnu čarodejnicu.

Prajeme vám krásnu Noc ohňov a láskyplný májový deň 

Kateřina Rae