Späť

Materstvo alebo Nastavte si hranice

Pozerám Dušu K na tému domácich pôrodov, jemne si hladím bruško a hamblivo sa usmievam. Možno tam už niekto je, možno nie. Mám 21 rokov, toto krásne očakávanie je pre mňa úplne nové a ešte netuším, čo bude materstvo obnášať. Vôbec nie.

Byť či nebyť matkou?

Za seba už teraz môžem povedať, že určite byť, ale ideálne tak, aby ste sa ako matka mohli o seba starať. Dopriať si všetko, čo potrebujete, a byť dobrým vzorom pre svoje deti. Rešpektovať svoje potreby a riešiť veci s pokojom. Znie to síce pekne, ale realita je často úplne iná.

Za 9 rokov materstva si všímam, že príliš často používam frázu Je toho na mňa priveľa. Spočiatku u mňa prevládala prirodzená tendencia uprednostňovať pred sebou deti. Až po niekoľkých rokoch a druhom dieťati som pochopila, že pri zakladaní rodiny je jedna téma stokrát dôležitejšia ako meno dieťaťa alebo farba jeho izby: téma SLOBODY. Tehotenstvo je pre ženu vlastne najzásadnejšou rozlúčkou so slobodou.

Psychika v materstve je ako domček z kariet

Veľká časť môjho materstva by sa dala opísať slovami chaos a tlak. To ma priviedlo do depresie. Bolo to obdobie stretávania sa so svetlom aj s vlastnými tieňmi. Od počatia prechádzate dokola jednou výzvou za druhou. Hoci tieto výzvy nakoniec vedú k sebapoznaniu, rozvoju a rozkvetu, často musíme v tomto procese ísť až na dno.

Čo mi pomáha udržať si čistú hlavu? 

 

1. Každodenné rituály

Ranné a večerné rituály sú mojím priestorom pre seba. Cvičím jógu, meditujem, tancujem a spievam, prechádzam sa po lese alebo popíjam kávu pri hlasových správach od svojich priateľov. Rituály sa rôzne striedajú, ale musia byť. Pripomínajú môjmu telu, mysli a duši, že som tu pre ne a že sa môžeme navzájom podržať.

2. Výživa

Môj energetický výdaj sa rovná výdaju vrcholového športovca a musím sa o seba takto starať. Dojčenie, nespanie, neustála pohotovosť, behanie, zvládanie emócií všetkých detí ďalej obohatené o starostlivosť o domácnosť, o partnerský vzťah a sebarealizáciu v práci. A práve preto si starostlivo vyberám potraviny a výživové doplnky, ktoré mi pomáhajú to všetko zvládnuť s nadhľadom. Dobre viem, že Cocofír a granola namiesto šišky ma lepšie zasýtia a namiesté pohára vína a seriálu zase kombucha a meditácia. Aké sú vaše zdroje sily?

TIP! Vytvorili sme 3 špeciálne balíčky pre mamičky s našimi funkčnými potravinami. Vyberte si ten svoj a objavte, čo vám najviac vyhovuje.

 

3. Požiadajte o pomoc

Do výchovy zapájam celú rodinu a už dávno som sa zbavila akýchkoľvek obáv z toho, že moje deti dostanú u babičky biely cukor. Nemá zmysel reptať a vnucovať babičkám svoj pohľad na výchovu. Deti potrebujú byť vystavené aj iným prostrediam a prístupom a pre mňa je ten získaný čas so sebou alebo s manželom veľmi cenný. Len nech si tú bábovku dajú - mama sa vráti oddýchnutá a šťastná a to je hlavné.

S láskou Kateřina Rae