Sila vychádza z vášho mikrobiomu. Amy Mayers

Silu vášho tela a mysle formuje tvoj mikrobióm, spoločenstvo baktérií a vírusov, prevažne prospešných.

Mikrobióm nájdete vo vašich črevách, na koži, v ústach, pľúcach a na pohlavných orgánoch.
Mikrobióm nie ste vy, sú to vaši priatelia. A podľa toho sa k nim môžete správať. Odvďačí sa vám.

Čo všetko závisí od mikrobiomu?

 • pretváranie jedla na energiu
 • termoregulácia a zahrievanie tela
 • odolnosť a vitalita
 • emočná rovnováha, pokoj a radosť
 • vstrebávanie živín
 • energetický systém

Zdravý mikrobióm vytvára silný imunitný systém, ktorý vám môže pomôcť zvíťaziť nad rôznymi hrozbami dnešného sveta.

Možno o tom neviete. Priateľské baktérie v črevách načítajú informácie z prichádzajúcich baktérií a vírusov a následne trénujú imunitné bunky, aby s tými škodlivými vedeli bojovať.

Ana Maldolado-Contreras - A zdravé microbiome builds a strong immune systém that could help defeat COVID-19, 2021, The Conversation The Conversation je jedinečný projekt spolupráce akademikov a novinárov, ktorý sa počas desiatich rokov stal popredným svetovým vydavateľom správ a analýz založených na výskume.

Interakcia medzi mikrobiotou a imunitou v rôznych stavoch zdravia aj ne-zdravia

Mikrobióm zohráva rozhodujúcu úlohu pri výcviku a vývoji hlavných zložiek vrodeného a adaptívneho imunitného systému hostiteľa, zatiaľ čo imunitný systém organizuje udržiavanie kľúčových rysov symbiózy medzi hostiteľom a mikróbom.

Danping Zheng, Timur Liwinski & Eran Elinav - Interaction medzi microbiota a imunity v zdravotníctve, 2020, Cell Research Nature je medzinárodný časopis, ktorý každý týždeň publikuje najlepší recenzovaný výskum vo všetkých oblastiach vedy a techniky na základe jeho originality, dôležitosti, interdisciplinárneho záujmu, aktuálnosti, prístupnosti, elegancie a prekvapivých záverov.

V čom spočíva sila našich produktov

 • 1 Spojenie tradičných a moderných metód

  Fermentujeme ako ľudstvo tisíce rokov. Vyberáme a množíme špeciálne probiotické kmene ako nikdy predtým. Paskalizujeme, aby sme predĺžili trvanlivosť. Analyzujeme PCR analýzou na overenie nášho úspechu. Hlboko mrazíme, uchovávame tak živiny.

 • 2 Najvhodnejšie lokálne aj exotické prírodné ingrediencie

  Preto mladý kokos, strukoviny, bobuľoviny, kvasená zelenina a bezlepkové obilie.

 • 3 Zameriavame sa na funkčnosť, nie na cenu

  Vysokú výživnú hodnotu a chuť zaisťujeme plnosťou našich produktov. Tvoríme ich tak, aby prekypovali životom a zdraviu prospešnými látkami. Až potom sa pozeráme na ich náklady a vyrábame ich čo najefektívnejšie.

 • 4 Probiotiká a prebiotiká v bio produktoch = to naj

  Náš črevný mikróbiom miluje bio potraviny. Keď baktérie ochutnajú vlákninu bez chémie, množia sa ako divé. Ak si chcete priateľské baktérie rozmaznávať, kŕmte ich bio potravinami ako my.

 • 5 Môžu pomôcť rýchlo aj prospievať dlhodobo

  Niekedy si situácia vyžaduje okamžité riešenie. A inokedy sa opakuje dlhodobo. V oboch prípadoch silný črevný mikrobióm podporí úspešné riešenie.

Viac o tvojom mikrobióme

Množstvo neurónov v črevách je rovnako veľké, ako je množstvo neurónov v celej mieche. V čreve sme vybavení množstvom buniek nervového systému, ktoré dokážu prijímať stimuly od mikroorganizmov a ich produktov a prenášať ich do mozgu.

Najviac mikróbov je v črevách: črevný mikróbiom obsahuje 150× viac génov ako genóm ľudský (genóm našich buniek) a je veľmi rôznorodý, obsahuje okolo tisíc rodov baktérií; okrem baktérií ale obsahuje aj vírusy, kvasinky a parazity. Zistilo sa, že so zložením nášho mikrobiomu navzájom líšime, že každý z nás má určitý individuálny mikróbiom.

Počet bakteriálnych buniek v porovnaní s počtom buniek, ktoré tvoria naše telo, je skoro 1:1, len ľahko prevažujú baktérie. Črevný mikróbiom človeka váži 200-500g.


Prevzaté z dTestu: "Mikrobiom vnútorná superveľmoc"