Láska prechádza žalúdkom. V črevách vzniká radosť.

Naservírujme si čistého kefíru. Radosť je čisto
biochemický jav.

Vzniká vďaka vašim hormónom.
Serotonín

Hormon radosti

Vzniká z 90 % vo vašom črevnom mikrobióme.
Dopamín

Hormon sociálneho naplnenia

Vzniká z 90 % vo vašom črevnom mikrobióme.
Oxytocín

Hormón sebalásky

Vznikajú výrazne ovplyvnené vaším mikrobiómom vo vašom mozgu.
GABA

Hormón odvahy

Vznikajú výrazne ovplyvnené vaším mikrobiómom vo vašom mozgu.

Ovplyvňujú črevné mikróby dopamín v mozgu?

V rámci výskumu tzv gut-brain axis táto štúdia analyzuje zmenu hladiny dopamínu vo vzťahu k zmenám črevnej mikrobioty.

Camila González-Arancibia, Jocelyn Urrutia Pinones, a tím autorov - Do vášho gut microbes affect your brain dopamine? 2019, Psychopharamcology ResearchGate je jedným zo serverov, ktorý sprístupňuje verejnosti výsledky vedeckého výskumu. Verejne viditeľné sú vždy abstrakty vedeckých štúdií, po registrácii je možné si štúdie sťahovať celé.

Oxytocín a mikróbiom

V tejto štúdii vedci skúmajú vzťah medzi Lactobacillus reuteri a hladinou hormónu oxytocínu.

Susan E. Erdman - Oxytocín a microbiome, 2021, Current Opinion in Endocrine and Metabolic Research, vol. 19 ScienceDirect je ďalším zo serverov, ktorý sprístupňuje verejnosti výsledky vedeckého výskumu. Verejne viditeľné sú vždy abstrakty vedeckých štúdií, táto štúdia je dostupná celá.

Čo je to tzv. gut-brain axis?

Ďalšie štúdie, venujúce sa tomu, ako sú naše emócie a duševný stav celkovo ovplyvňované naším mikrobiómom.

Philip Strandwitz - Neurotransmitter modulation by the gut microbiota, 2019, Brain Res. PubMed je ďalší zo serverov, ktorý sprístupňuje verejnosti výsledky vedeckého výskumu. Verejne viditeľné sú vždy abstrakty vedeckých štúdií, niektoré štúdie je možné si zobraziť celé.

Probiotické baktérie môžu dopamín zvýšiť viac ako kofeín

Na zvýšenie hladiny dopamínu, čiže nášho sociálneho naplnenia, odporúčajú odborníci probiotiká, mucunu, gingo bilobu a kurkumín. Kofeín je až na desiatom mieste.

Kaitlyn Berkheiser - 12 Dopamín Supplements to Boost Your Mood, 2018, Healthline Tento článok sme vybrali ako veľmi prehľadné a ozdrojované zhrnutie potravín, ktoré ovplyvňujú hladinu dopamínu. Americký portál Healthline sa od roku 2006 venuje popularizácii výsledkov vedeckého výskumu o ľudskom zdraví. Aj ich články môžu byť ovplyvnené záujmami prípadných sponzorov či zadávateľov reklamy.